Vnitřní démon - první praxe

16. srpna 2015 v 20:15 | Mitsuki |  Já medička
Téma týdne na blog.cz mi zcela náhodně pasuje do mých momentálních úvah - vnitřní démon. Teď večer mám konečně možnost se po pár dnech vyspat, protože jsem chodila do práce a teď o víkendu navštívila neurologicko-geriatrický ústav v nejmenovaném městě, kde probíhá praktická výuka jednoho volitelného předmětu naší fakulty a přesto nemůžu spát, vnitřní démon hlodá. Nečekala jsem, že se tak brzy dostanu k pacientům. Nečekala jsem spoustu dalších věcí.


Tak za prvé: pacientů jsem se bála. Už je to lepší. Ale první den na oddělení, kdy jsem obcházela pokoje mě děsilo, že o nich nic nevím. Měla jsem o ně pečovat a vůbec jsem nevěděla, co jim je, jak se jmenují, jak dlouho jsou hospitalizovaní, co všechno si k nim mohu dovolit. Vždyť jsem jen tele, které ani nic neví o žádné patofyziologii nebo farmakologii, žádná psychologie, základní ošetřovatelské techniky - všecko mi chybí, ale hlavně že umím popsat ganglion trigeminale, super.

Pacienti jsou pacienti. Jsou nemocní, někteří se vylečí, jiní už ne. A na geriatrickém oddělení spíš převažuje ta druhá skupina. Nejdůležitější pro jejich péči je (samozřejmě kromě výborného vzdělání a praktických dovedností lékaře) umět býti lidskou bytostí, která zná soucit. Byl to strašně pěknej pocit, když se na vás usmál člověk jenom kvůli prkotině, jako že jste mu dolili čaj. Ten člověk trpěl bolestmi, měl málo naděje na uzdravení, ale jenom blbej čaj mu udělal hezčí odpoledne...

Za druhé: zatracená medicína. Proč celý systém zdravotnictví funguje tak, jak funguje, proč je peněz pro dobrý lidi málo, proč se některým nemůže zlepšit kvalita života byť jen trochou zájmu, proč někteří lidé umřou sami, proč, proč, pro slepičí kvoč.

A za třetí: Záleží na nás. Asi snad časem pochopím, že mi nikdo nenadiktuje, jak se přesně doktoří, že prostě - Mente et corde.http://www.aafp.org/fpm/2007/0900/fpm20070900p27-uf1.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama