Letní semestr - 1. ročník

30. června 2015 v 23:22 | Mitsuki |  Já medička
Tak jo, o čem byl tento semestr? Uteklo to jako voda, těžko říct že jsem zase o pět měsíců starší a tlustější (jídlo a zkoušky - kapitola sama o sobě). Kromě anatomie, to byla samá biola, biola, biola a jinak ještě dost biochemie. Kupodivu biofyzika mi přišla naprosto v pohodě. Mně, blbovi korunovanému na fyzikální vědu, přišla biofyzika jako zajímavá a dalo by se říct i zábavná (no nebudu přehánět - o zkouškách člověku připadá spíš všechno černější a po bitvě je každý generál.) Takže z čeho jsem se učila a co mě to stálo (od financí až po duši upsanou ďáblu).Normální anatomie + pitevní blok

Vememe to od konce, od zkoušky, co jsem měla jako poslední, a která je nejtěžší. Především je třeba učit se pořád průběžně celý rok a nejlíp chodit na přednášky. A opakování. Pořád si opakovat. A malovat. Všecko. Škoda, že jsem nevyfotila svůj pokoj před zkouškou (a taky záchod, fakt pomůže si to nalepit na dveře...)

V letním semestru se probírá hlavně neuroanatomie, která byla pro mě jako španělská vesnice. Jediný, co jsem si oblíbila, jsou hlavové nervy. Takže bacha na ni. Na popitevním pohovoru je vlastně všecko, kromě končetin, takže to pak vlastně hodně pomůže do přípravy na zkoušku.

Literatura:
  • Čihák 1,2,3 - jak jinak.
  • Feneisův obrazový slovník anatomie
  • Netterův anatomický atlas člověka
  • Memorix
  • Centrální nervový systém - minimum ke zkoušce - hodně dobrý přehled pro neuroanatomii
  • Anatomie s topografií a klincikými aplikacemi - Petrovický - pro mě hlavně neuroanatomie a smysly
  • Přehled topografické anatomie - Kos
Biologie

Ačkoliv mě biologie a genetika chytla v letním semestru, učení na zkoušku pro mě byla noční můra. Všude se tvrdí, jak ke studiu stačí přednášky a cvika. Jasně, na cvičeních se všechno probralo, tomu jsem rozuměla, ale přednášky hrůza, ačkoliv jsem na ně chodila. Plné zkratek, ne zas tolik přehledné, no děs. Jasně, že je to individuální a jak komu to sedne. Ale bacha na biolu, jde na ní pohořet.

Lékařská biofyzika

V letním semestru mi cvičení připadala mnohem zajímavější. Ústní zkoušce z biofyziky předchází praktická zkouška, není se čeho bát, prostě z toho, co bylo na cvičeních. Horší je jen ta část se statistikou, ale když nad to pořádně sednete, nebudete mít problém. K ústní zkoušce se hodí vypracované otázky, které kolují mezi ročníky a učebnice Medicínská biofyzika. Mě strašně bavilo učit se, jak funguje magnetická rezonance, rtg apod, ale je pravda, že jsem jí věnovala o chlup času víc než biologii.

První pomoc

Nemastné neslané, co mi to dalo, co mi to vzalo, no na přednášky jsem nechodila vůbec, kde na to brát čas a ani nebyly (soudě dle první a účasti ostatních spolužáků na dalších) tak zajímavé. Zakončeno krátkým kolokviem, které pro mě bylo víc, než všechna cvičení z první pomoci. Učit se z doporučených materiálů školy a že to ani nezabere moc času.


Lékařská etika

No jsem ráda, že po absolvování tohoto předmětu vím, jak posadit u jednoho stolu dalajlámu a papeže. Spíš takový zajímavý povídání, spíš přínos v tom, jak se orientovat mezi kantory profesory, docenty, doktory a jejich tituly, jak se prezentovat, ale ten přístup k pacientovi, no, než se k nějakému ještě dostanu...

Histologie a embryologie společně s biochemií se natahují do druháku, takže k nim až potom :-)
No a Angličtina - tak zkouška z toho mě ještě čeká, takže povídání na jindy ;-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama