Pár zajímavostí z lékařské biofyziky :-)

30. května 2015 v 23:58 | Mitsuki
No jelikož se mi poslední dobou stává, že si rozepíšu článek a on se nějakým způsobem zveřejní v podobě několika slov, což mají být poznámky, rozhodla jsem se dokopat ten článek opravdu napsat. Pozítří zkouška z biofyziky, no nejlepší čas psát článek na blog... :-D Ale stejně je to všecko o tom, co se teď učím :-D Je mi jasný, že pak už ten článek nenapíšu, když né dnes večer, tak ode mě moc neočekávejte, ještě se chci podívat ultrazvuk (zajímavý je, jak si vždycky asociuju - ultrazvuk - miminkaaaaa, elektrokardiografie - srdíčkooooo, rentgen - kostičkyyy a jsem schopná o tom mluvit jak debil...) Následující výčet pojmů mě zaujal během učení na zkoušku z lékařské biofyziky :-)Magnetická rezonance

Magnetická rezonance, která využívá, že jsme vlastně všichni magneti. Když si vzpomenete na Magneta z X-manů, nemáme k němu daleko :-D

https://www.youtube.com/watch?v=zrFiNdtATdw

Výpočetní tomografie

Krása, co všechno bylo k zobrazování lidského těla vymyšleno. Koukněte i na druhý díl o výpočetní tomografii ;-)


https://www.youtube.com/watch?v=eLI8hQAtixs


Ultrazvuk

Kmitám, kmitáš, kmitáme :-)

https://www.youtube.com/watch?v=odlGWnkmJBQ

Allenův test

Zkuste si, jak se vám prokrvuje končetina. Po dobu 20 sekund držet zaťatou pěst nad hlavou a sevřete místa průběhu a. radialis a a. ulnaris. Před rozevřením pěsti nechte stlačenou pouze a. radialis. Pokud vám ruka zčervená do několika vteřin, vaše tepny fungují správně.

Syndrom bílého pláště

Poprvé slyším tak zajímavé slovní spojení, které znamená strach z doktorů :-D

Psychogalvanický reflex

Psychogalvanický reflex je využíván u zařízení nazývaných detektor lži. Je založen na principu změny odporu kůže při vyvolání nějaké emoční reakce vnějším podnětem, který nás rozruší. Změna odporu kůže následně vyvolává pocení.


Toto si odnesu do hrobu. Snad. Jdu spat. Mějte se, ať vám dobře dopadnou zkoušky, ať už se učíte cokoliv a nebo si prostě užijte poslední den května ;-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama