Jen se smějte - je to zdravé!

18. dubna 2015 v 20:52 | Mitsuki |  Tělo
Chacha-chichi-chocho-cheche. Kdo viděl Šíleně smutnou princeznu, hned pozná úvodní hlášku a vybaví si, že celá tato pohádka, ačkoliv nese v názvu něco o šíleném smutku, je jedno velké veselí. Smích. Dovede si představit, co by se stalo s člověkem, kdyby se nesmál? A jak vypadají lidé, kteří tento úkon mimckých svalů neprovádějí? Bez smíchu bychom na tom nebyli fyzicky ani duševně v pořádku... Sledování slovenské Partičky pořád a pořád dokola a následné studium svalů hlavy mě přivedlo až k napsání nového článku o tak geniální věci, jako je lidský řehot, chechtání, tlemení - zkrátka smích.


Smích je jakási kontrakce svalů vyvolaná komickým podnětem. To je definica aspoň.

Můj učitel hry na kytaru říkával: "Člověk by se měl aspoň jednou denně pořádně od srdce zasmát." A je to pravda. Jakkoliv máte stresující povolání, měli by jste si takto ulevit, protože smíchem se vyplavuje spousta endorfinů. A ještě posilujete břišní svaly :-P Jako medikaci doporučuju opravdu pořádnou dávku řehotu :-D

Smích je podle mě dokonalá věc. Z naprosté nasra***ti vás dokáže dostat do úplné pohody. Pamatuju si, jak jsem na začátku zimního semestru prožívala velmi stresující den. Pořád jsem jen spěchala a když jsem zrovna šla do studovny po točitých schodech, zuřivě jsem vyšlapovala, až mi podjela noha a málem jsem žuchla. V tu chvíli jsem se začala smát a uvědomila si, jak komicky musím vypadat, uhnaný nasupený kůň... :-D

Před nedávnem jsem v časopisu Psychologie dnes četla o zajímavém rozdílu mezi upřímným a falešným smíchem. Když se snažíme usmát jen aby to vypadalo, zapojujeme hlavně svaly upínající se do ústního koutku, zatímco při upřímném úsměvu zapojujem taky svaly zvedající bradu a působíme uvolněněji. Avšak je taky dokázáno že hodně křečovitě se snažíme usmívat při stresové situaci, což znamená, že obtížné chvíle nám pomáhá zvládnout právě úsměv na tváři. Úsměv sice není totéž co smích, ale je taky jakýsi náznak snahy být pozitivní.

Určitě jste už někdy slyšeli o panu doktoru Karlu Nešporovi, který je českým psychiatrem specializovaným na léčbu návykových nemocí. Pan doktor Nešpor je také známý díky svým relaxačním technikám a studiím smíchu. Vydal o něm několik knížek a na internetu najdete spoustu jeho videií jak se smát.


http://g.denik.cz/17/18/karel-nespor-lekar-uhk-univerzita-aula-studenti-cviceni-pozornost-zavislost-alkohol-navyk050313-hk9_denik-380.jpg

Smích je jedna z nejnakažlivějších věcí, kam se hrabe nějaká chřipka. Koukněte na video, kde se rozesměje skoro celé metro.

https://www.youtube.com/watch?v=887N4iS_ktQ

Mě osobně dostává slovenský Partička a humor tvořený jejím kolektivem ;-)

https://www.youtube.com/watch?v=OQtqGqiVKfE

Podle vědeckých studií smích pomáhá odbourávat stres, uklidňuje, dokonce prý prospívá pleti, posiluje imunitu a srdce, zmírňuje bolesti a pomáhá dobré kondici. Ale především - máme díky němu dobrou náladu, tak se smějme, je to zdravé ;-)


ZDROJE
  • http://www.mesicnikzdravi.cz/recepty/devet.htm
  • http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Nešpor
  • https://thevillagegranny.files.wordpress.com/2013/06/laughing-cute-baby.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama