Já jsem medik, ty nejsi medik.

18. dubna 2015 v 16:13 | Mitsuki |  Já medička
Věčné a velmi ožehavé téma. Vztah mezi studenty medicíny a ostatními vysokoškoláky, od právníků až po FTK studenty. Od včerejšího večera mě trápí myšlenky ohledně tohoto tématu. Bavila jsem se totiž s kamarádkou a stalo se, že ze mě zase bezmyšlenkovitě vypadla poznámka typu "My chudáci my medici toho máme hodně, ostatní studenti by si vůbec neměli na nic stěžovat." Ve skutečnosti jsem to tak ani nemyslela, pravdou je, že se spolužačkami si mezi sebou často děláme legraci, že naučit se z týdne na týden stostránkové téma v našem oboru je nic oproti nárokům ostatních fakult, které vyžadují, aby se například student tělovýchovy věnoval slovíčkám z angličtiny maximálně 20 minut denně. A přestože toto zní jako velká ironie, je to vlastně holá pravda :-)My medici jsme si sami zvolili tuto cestu. Mě osobně dokonce tato cesta baví. Není to žádné vykračování po rovné uhlazené pěšince, je to mnohdy klikatá, zablácená a strmá cesta. Ale když se pak vyškrábete do cíle. To je panečku výhled. Ale jak se tak po té cestě plahočíme, stane se, že občas zahlédneme někoho na jiné uličce před malým šutříkem (pro nás malým) a je z toho vyčerpaný. A v tom to přijde. My toto kamení drtíme, přeskakujeme a likvidujeme téměř denně. A to nám dává sílu, to nám jednou dá velkou moc. Ale ne k tomu být arogantní a povýšený. Jen je to někdy sakra těžké zůstat milý a empatický, když na vás kolikrát padají meteority.

Dost metafor. Připadá mi celkem zajímavé, jak raný student medicíny "odmítá" (když to tak řeknu) svou roli již od počátku. Na hodinách lékařské etiky jsme se totiž bavili o zajímavém pohledu na lékaře. Jsme vlastně herci, kteří si s bílým pláštěm na sebe berou také svou roli. Roli lékaře, který pomáhá. Je lidský.
Proč teda nejsme lidští i ke svým vrstevníkům a už od počátku? Co se změní, až vystudujem, pak se budeme nad ostatní povyšovat nějak oprávněně či co? Ne, ze začátku budeme mít stejně nízký plat, budeme ti noví, ti nezkušení, poslouchat kapacity a bude jen na nás, jací budeme. Už teď znám některé mediky z vyšších ročníků, kteří se tváří, jako by nikdy nebyli ti malí nezkušení prváci...

Velmi zajímavé je také to, jak na sebe navzájem nahlížejí studenti zubaři a všeo. Zubaři se dušují, že si furt stěžujeme a my zas na zubaře nadáváme, o kolik toho nemají míň. Já osobně si myslím, že oni toho mají taky dost a pokud na ně ve studiu tolik netlačí, tak zase o tolik je jejich studium náročnější na finance. Pořídit si modely zubů za skoro deset tisíc hned v prváku není žádná sranda.

Takže závěr? Neřešme, jestli naše jedna zkouška z dvousemestrálního předmětu je rozsáhlejší než něčích pět zkoušek a že za týden píšeme tolik a tolik písemek a že se učíme tehdy v noci a onohle ráno takto a tamto...Je toho hodně, ale je to naše volba. Prostě jen...mente et corde :-)

(http://ausfp.com/wp-content/uploads/2014/02/austin-family-medicine-heart-month.jpg)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Therese Therese | Web | 29. srpna 2015 v 15:04 | Reagovat

Mně se zatím podařilo tomuhle "nadřazování se" úspěšně vyhnout. Každá škola má svoje a jako by někdo nebyl schopný vystudovat medicínu, já bych určitě nebyla schopná vystudovat třeba matfyz :D Jinak říkám medicínu, ale v mém případě nemyslím tu všeobecnou, ale hlásím se k hotovému prvákovi zubního lékařství :D Nevraživost některých studentů všeobka a zubařů mi nicméně zůstává záhadou. Co se týče teoretických předmětů, připadá mi, že nároky jsou na obou oborech hodně podobné (aspoň co jsem měla možnost porovnat) a je snad jasné, že u klinických předmětů po nás nebudou chtít tak dopodrobna třeba gynekologii, zato budeme mít své jiné klinické zubařské předměty... No, můžu být jen ráda, že jsem se osobně zatím nesetkala s nějakým vyloženým opovrhováním, ačkoliv chápu, že někteří nás vidí jako takové "řemeslníky" :D

2 uehexaqappya uehexaqappya | E-mail | 29. července 2018 v 20:00 | Reagovat

http:/// - .ankor <a href="http:///">.ankor</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama