PMS - příčiny a pomoc

5. února 2015 v 12:48 | Mitsuki |  Tělo
Už je to zase tady. Nemám náladu se učit, nemám náladu dělat cokoliv. Rozbrečím se, protože se na mě taťka špatně podíval, prohlížím si fotografie svatebních šatů, bulím do kapesníků a neomezeně se láduju čokoládou...

Slečny, je vám to povědomé? A pánové, už jste takhle viděli svou přítelkyni/manželku/dceru/sestru? Nebojte se, není to žádná závažná choroba, ale naprosto přirozený proces ženského menstruačního cyklu, tzv. PMS - premenstruační syndrom. Proč je ale tak hrozně nepříjemný a co na něj vůbec zabírá?
PMS je soubor fyzických, psychologických a emocionálních symptomů, které se dostavují zpravida 14 dní před menstruací. Mezi jeho příznaky patří:
 • nesoustředěnost, únava
 • tlak v podbřišku a křeče
 • úzkost, přecitlivělost a návaly pláče
 • lehká deprese, psychické vypětí
 • podrážděnost, náladovost, zlost a vztek
 • změna sexuální touhy
 • bolest hlavy a kloubů, svalové křeče
 • zvětšení a zvýšená citlivost prsou, bolestivé bradavky
 • zvýšená chuť k jídlu, hlavně na sladké, nadměrná žízeň
 • otoky kotníků a prstů
 • zvýšená potřeba spánku


No není to hrůza? 7 dní krvácím, pak si týden odpočnu a pak tohle. A proč?Všechno je způsobeno kolísáním hormonů - estrogenů a gestagenů. Právě ony řídí jednotlivé fáze menstruačního cyklu, který probíhá v následujících fázích:

V první fázi menstruační dochází ke krvácení, tělo se zbavuje neoplozeného vajíčka a děložní sliznice.


V druhé fázi proliferační se okolo vajíčka tvoří dutý váček - Graafův folikul, který produkuje estrogen. Ten zajišťuje růst nejvrchnější vrstvy sliznice dělohy (endometria) a tvorbu žlázek. 14. den je vajíčko schopno oplození, žena tzv. ovuluje. Folikul praskne a vajíčko se uvolní do vejcovodu.

V třetí fázi sekreční se prasklý folikul se ve vaječnících přeměňuje na žluté tělísko, produkuje hormon progesteron, který má za úkol stimulovat žlázky. To zajistí tvrobu glykoproteinů a výživu vajíčka.


Čtvrtrá fáze ischemická nastává, pokud nedojde k oplození. Vajíčko zaniká, žluté tělísko se mění na bílé, poklesne produkce estrogenu a progesteronu, dochází k přechodu na menstruační fázi.A jak se bránit?

Během menstruace žena ztratí až 90 ml krve. Je tedy vhodné doplnit její ztráty příjmem železa (listová zelenina).


Bolesti způsobují křeče sliznice kvůli její nedokrvenosti, pomáhá posilovat svaly dna pánevního pravidelným cvičením nebo si vzít vitaminy B, E, C či hořčík.

Proti výkyvům nálad ale opravdu zabírá čokoláda. Obsahuje glukózu, která podporuje produkci endorfinů pro pocit spokojenosti, fenyethylamin, díky kterému se nám zdá svět růžovější (od této látky je odvozená droga metamfetamin) nebo serotonin proti depresím.

Při nadýmání je dobré se vyhýbat příliš slaným jídlům, které obsahují glutamát sodný, ten zadržuje vodu a my jsme pak celé nafouklé. Doporučuje se cvičit nebo si dát osvědčené bylinky jako například fenykl.

Pokud už vážně nic nezabírá, je řeba poradit s gynekologem, který předepíše antikoncepci a ta uvedené příznaky vyřeší.


A jak se mi v diskuzi svěřily ostatní ženy a dívky o svém PMS?


- Chovám se vždycky jak největší pipina - nejradši bych si naliskala... Dokážu se rozbrečet i kvůli totální kravině, nebo naopak vybuchnout a seřvat přítele, který je v tom absolutně nevinně, navíc jsem oteklá a pláču, že jsem tlustá a nechutná... Brrr, nesnáším to.

- Typický projev PMS u mě je to, že jsem nadržená jak stepní koza.

- Pomáhá mi uvědomit si, že moje chování je ovlivněno hormony. Pomůže to tak ve 2/10 případů, hormony vítězí.

- Mně pomohla antikoncepce, přišla jsem si hubenější a celkově mi bylo líp, ale když ji neberu, tak ty bolesti jsou nehorázný, nevím ani jak si lehnout, takže jsem na všechny hnusná, ale naštěstí tolik nejím.


PMS je zcela přirozený proces a podle toho bychom k němu měli přistupovat, ať už ženy nebo muži. Lepší je dotyčnou podpořit uklidnit, vždyť to má za chvíli za sebou ;-) V dalším článku bych někdy v budoucnosti ráda probrala téma akné, což je (teda alespoň pro mě) samostatná kapitola.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 AngeloPew AngeloPew | E-mail | Web | 1. října 2017 v 15:58 | Reagovat

As you will inevitably learn on your path to losing weight, effective weight loss is not only about watching what you eat, but much more about changing your lifestyle. This means changing your habits and how you approach your day-to-day life. Read this information to help you throughout the process.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama