Kouzelné obrázky - stereogramy

12. září 2014 v 21:06 | Mitsuki |  Zaujalo mě
Díky svojí kamarádce jsem objevila báječnou věc, kterou trávím celý dnešní den, až mě skoro bolí oči :-D Vždycky mě fascinovaly různé optické klamy, kde slon má nespočítatelně nohou a balkon se svíjí bez začátku či konce. Ale to jsou takové rychlé triky na obalamucení a konec zábavy. Krásné jsou také 3D malby, kdy tvůrce vykreslí uričtý výjev nebo krajinu tak šikovně, že z určitého úhlu pohledu jste celý paf a říkáte si: "To je jak živy!" Ale podobně jako všechny klamy mrknete a je po srandě. Ale takový stereogram....panečku, to se zapotíte :P


Stereogram (řecky stereos = trojrozměrný, gramma = obraz) je optická iluze našeho prostorového vidění dvourozměrného obrazu. Vzniká sloožením dvou obrazů a většinou vypadá, jako když si pro tapetu na vaší ploše počítače nastavíte funkci Opakovat- prostě změť nějakých útvarů. Jenže je v nich něco víc. Dá to ale práci to víc uvidět...

Tak nejprve trošku málo z optiky (či biologie :P). Pokud se díváme na trojrozměrný obraz, provádí naše oko dva děje: zaměřuje a zaostřuje. Při zaměřování se oko otáčí tak, aby se střed pozorované scény (tzv. střední bod) zobrazil uprostřed sítnice. Potom dochází k zaostření - čočka se zakřiví, díky čemuž se obraz středního bodu promítne do jediného bodu na sítnici. Paprsky, které se potom odrážejí od jakéhokoli jiného bodu obrazu dopadají vedle obrazu středního bodu na sítnici. Hloubku tedy vnímáme pouze vzhledem k určitému bodu - úlohu řeší mozek a ne oko.

Pokud ale během krátkého časového intervalu nahradíme všechny body trojrozměrného obrazu průsečíkem spojnice bodu obrazu a oka s pomyslnou rovinou stereogramu, tak naše oko nestihne zaměřit ani zaostřit jinam a uvidí tentýž 3D obraz původními body o dané hloubce - vzniká iluze a my vidíme krásný 3D obrázek. Pokud se pokusíme zaostřit, iluze se rozplyne, protože se zase rozdělí na dva různé obrazy.


Metodou raytracing se nazývá právě nahrazení všech bodů průsečíkem spojnice bodů obrazu s rovinou stereogramu.

Jenže stereogram neuvidíme prvním mrknutím oka. Existuje několik metod, kterými můžeme stereogramy pozorovat:

1. Vztyčíme před sebe ukazováček, který zaostříme, ale periferním viděním se snažíme šilhat i na stereogram za ukazováčkem (kamarádce to funguje šilháním na nos).
2. Zadíváme se jakoby za stereogram (za monitor), vůbec nezaostřujeme.
3. Před stereogram si dáme průhlednou fólii a snažíme se v jejímu odrazu pozorovat zároveň i sebe.

Při těchto postupech pomáhá především jako první nalepit obličej k obrazovce a pak se postupně vzdalovat, já stereogramy pozoruju pomocí druhé metody. Po delším koukání můžete začít slzet a oči vás budou bolet, doporučuju oddychnout a pak šilhat nanovo :-D A nebojte se, stereogramy nijak náš zrak nepoškozují.

Po teoretickému výkladu se přesuňme k praxi a koukněme se na některé krásné stereogramy. Uvádím své zatím oblíbené, pod každým je napsáno, co máte vyšilhat :-)


Bajaja s drakem


Delfíni


Srdíčko


Motýlek

A pokud se vám stereogramy líbily, tak se na další můžete kouknout zde:

http://lide.uhk.cz/fim/student/janskan1/galerie.htm
http://hadanky-a-hlavolamy.webnode.cz/stereogramy/
http://www.eyetricks.com/3dstereo.htm

No a pokud vás hodně nadchly, tak tady si můžete taky nějaký svůj stereogram vyrobit :-P Jako poslední uvádím jeden ze své tvorby ;-)Zdroje informací:
http://fyzsem.fjfi.cvut.cz/2012-2013/Zima12/proc/stereogramy.pdf
http://lide.uhk.cz/fim/student/janskan1/teorie.htm
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama