Co jíst při hubnutí, když není čas?

29. srpna 2014 v 21:15 | Mitsuki |  Strava
Tak a dneska mám jednu ze svých dosebejdoucích nálad. Úspěšně jsem překonala chuť na Studentskou pečeť a teď přemýšlím...Čím se sakra budu živit, až budu na bytě v Olomouci? Vždyť já podlehnu zase všem svodům dobře dostupných, levných a nezdravých jídel a potravin! Proto chci v tom článku sestavit seznam alespoň těch nejklíčovějších surovin, které lidské tělo nezatěžují, jsou relativně snadno dostupné, ne příliš drahé a hlavně taky chutné :-)Obilné výrobky

1. Ovesné vločky
Ovesné vločky mi nejvíce vyhovují k snídani, kdy si je dám buď s mlékem, jogurtem nebo tvarohem, do toho trocha ovoce nebo marmelády. Dají se z nich také péct různé dobroty jako sušenky, keksíky (za použití celozrnné mouky), čímž si můžete nahradit buď levné a stejně nezdravé nebo zase drahé bio musli tyčinky.

2. Knäckebroty
Další možnou variantou pečiva, které nemá tak vysoký glykemický index, jsou knäckebroty, sice se trochu drolí, ale jinak jsou podle mě hodně chuťově dobré.

3. Křehké plátky a rýžové chlebíčky
No a jsme u dalších drobících se čehosi a u "polystyrenu". Ale různé kukuřičné nebo grahamové plátky mám nejradši, rýžové chlebíčky jsou perfektní nasladko s marmeládou. Stejně jako knäckebrotů ale pozor, plátky a chlebíčky nás příliš nezasytí, jsou spíše dobrou svačinkou, takže se jimi spíš nepřecpávat, nebo to bude mít stejný efekt, jako když sníte normální bílý rohlík.

4. Celozrnný chléb
Celozrnné pečivo je u nás v České republice těžko sehnatelným zbožím. V regálech supermarketů čerstvé téměř nenajdete a když už ano, je hodně drahé. Proto volím variantu baleného celozrnného chlebu, který sice není zas tak dobrý (snad si na jeho chuť zvyknu), bohužel se ani nedá nijak pořádně namazat na svačinu, ale má celkem přijatelnou cenu a zasytí.


http://www.obchodnicentrum-milada.cz/fotky27732/fotos/_vyr_11502obrazek.jpg

Celozrnné pečivo je to, které má obsah celozrnné mouky vyšší než 80%, takže pozor, ať nejsme ošizeni!

Přílohy

1. Brambory
2. Rýže
3. Těstoviny
4. Celozrnný kuskus
Doteď jsem ani pořádně nevěděla, co to je a zjistila jsem, že je to vlastně pšenice zpracovaná do malých kuliček. Takže existuje i jeho celozrnná varianta, kdy pšenice není zbavována svých obalů. Milým překvapením však je, že jeho příprava je celkem snadná, stačí prostě zalít vodou a hotovo (pokud jej nechceme dále nějak opékat, dusit apod.)


http://www.cano.cz/editor/image/eshop_products/1-50000_l.jpg

Maso

1. Ryby
Ryby se v mém jídelníčku vyskytují spíše vzácně, ale to je škoda, protože jsou nejvýživnějším druhem masa, obsahují omega-3-nenasycené mastné kyseliny a vitaminy. Takže - tuňák, losos, sardinky v konzervě, zavináče nebo sardelová pasta.


http://i.idnes.cz/11/033/cl6/MBB3a055f_profimedia_0006561875.jpg

2. Kuřecí maso
3. Vepřové maso

Poslední dva druhy masa mám doma na talíři skoro denně, takže předpokládám, že mě jimi maminka bude také vypravovat na byt již ve zpracované podobě (stejně jako výše uvedené brambory apod.) Jinak lze ale samozřejmě koupit různé šunky (ne suché salámy!) nebo tataráček (ten mi ale moc nejede >__< )

Mléčné výrobky

1. Vejce
Míchaná, sázená, je to jedno, vajíčka jsou jedním ze základních zdrojů bílkovin!

2. Bílý jogurt
Nejlepší je přidat si do něj trochu marmelády nebo ovoce, je to méně kalorické než dochucované jogurty.

3. Mléko
Výborné je kefírové, které je nízkokalorické a skvěle chutná.

4. Sýr
Eidam, gouda, pařenica, tvarůžky (komu chutnají, mají výhodu, nízkokalorické!),..........

5. Tvaroh
Nízkotučný tvaroh je velmi dobrý na noční chutě.


http://www.tomaslukas.cz/obrazky/www.tomaslukas.cz/tvaroh-odtucneny-250g.jpg

Ovoce a zelenina

Tady snad ani nemusím psát seznam, protože je jasné, že ovoce a zelenina se hodí jíst vždycky, zvláště zeleninu je vhodné doplňovat k svačinám, protože se více zasytíme a ještě získáme prospěšné živiny.

Ořechy

1. Para ořechy
2. Pistácie
3. Vlašké ořechy - dobré na paměť
4. Mandle
30 mandlí denně podporuje hubnutí, neboť snižuje pocit hladu a dodává tělu zdravé tuky a je také možné, že pomáhá předcházet cukrovce a srdečním onemocněním.


http://metabolizmus.sk/wp-content/uploads/mandle1.jpg

a samozřejmě spousta dalších...

Tekutiny

1. Ředěné džusy
2. Neslazené minerální vody
3. Čistá voda - samozřejmě tuto považuji za hlavní tekutinou, kterou udržuji svůj pitný režim, je ale vhodné střídat i s výše uvedenými

No, snažila jsem se shrnout toho co nejvíc. Je toho určitě víc, na co jsem ještě nenarazila, takže klidně uvítám nějaké další tipy v komentářích ;-) Přeju všem hodně vůle do lepšího stravování, které šetří naše tělo, nikdy to nebude dokonalé, to bychom se museli vykašlat na svoje posavadní životy a farmařili si svoje kvalitní potraviny, ale takto se dá zpříjemnit, a dovolím si říct, že i nejspíš prodloužit náš život :-) 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Rada Rada | Web | 28. prosince 2017 v 11:15 | Reagovat

Fajn tipy, třeba ten kuskus, ten je fakt hned!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama